Opowieść Wigilijna ze świata HR, czyli jak Trzy Duchy Świąt pomogą Ci przygotować się na nowy rok

Zaczęło się od tego, że Marley umarł… Tak rozpoczyna się słynna Opowieść Wigilijna, którą każdy z nas powinien znać. Dlaczego historia Ebenezera Scrooge’a powinna być dla nas ważną wskazówką? I co wspólnego ma świat HR z Opowieścią Wigilijną Karola Dickensa? Trzy Duchy Świąt- przeszłości, teraźniejszości i przyszłości pokażą Ci jak zadbać o rozwój zawodowy.

Zacznijmy od tego, że wspólnie cofniemy się w czasie. Jesteś studentem/studentką na swojej wymarzonej uczelni. Wierzysz, że twoje wykształcenie zawodowe pozwoli Ci od razu podjąć zatrudnienie w renomowanej firmie. Niewiele jednak osób zdaje sobie sprawę jak ważne są praktyki studenckie. Praca „za darmo” wydaje się nic nie warta w oczach Ebenezera Scrooge’a, ale… No właśnie, ponoć zdanie przed „ale” się nie liczy. Praktyki, nawet te bezpłatne, pozwolą Ci uzyskać cenne doświadczenie, które dla rekrutera mają wielką wartość. Bo cóż lepiej świadczy o twojej determinacji do podjęcia pracy niż odbycie ich? Od znajomych studentów często słyszę – „Mam jeszcze na to czas”. Zawsze staram się im wytłumaczyć jak cenne jest „zbieranie” doświadczenia. Bezczynne czekanie na to co przyniesie los, może okazać się drogą donikąd. Jeśli więc, zapomniałeś o bagażu doświadczeń, a nadal jesteś studentem, zastanów się czy nie warto podjąć się nowego wyzwania na nowy rok i zdobyć ciekawą ofertę stażu bądź praktyk w firmie, która pozwoli Ci uzyskać ciekawe doświadczenie w pierwszej poważnej pracy? Pod okiem opiekunów, będziesz mieć szansę wykorzystać swoją wiedzę zdobytą podczas studiów.

Jeśli studiujesz w trybie stacjonarnym i nie możesz pogodzić pracy z nauką, pamiętaj, że doświadczenie możesz zdobyć także w organizacjach studenckich. Każda uczelnia wyższa w Polsce ma do zaoferowania wiele kół naukowych i organizacji. Będąc aktywnym członkiem, masz szansę nauczyć się jak zarządzać ludźmi, realizować projekty czy też pozyskiwać partnerów medialnych. Oprócz tego istnieją na rynku agencje doradztwa personalnego, które chętnie pomogą Ci odnaleźć się na rynku pracy. Osoby, które studiują na kierunkach technicznych mogą zgłosić się do ekspertów branżowych, którzy z przyjemnością skonsultują nadesłane CV, podpowiedzą jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej bądź – jeżeli pojawi się taka możliwość – zaproponują współpracę w formie praktyk/stażu w renomowanej firmie.

Niestety nie wynaleziono jeszcze wehikułu, który pozwoli nam cofnąć się w czasie i naprawić błędy przeszłości. Dlatego razem z Duchem Teraźniejszych Świąt zadbajmy o to co możliwe do poprawy na lepsze. Warto więc zastanowić się nad tym co możemy zmienić w swoim życiu zawodowym.

Jeżeli poszukujesz nowej pracy, pamiętaj by zadbać o swój profil zawodowy na portalach takich jak Golden Line czy LinkedIn. Rekruterzy szukając specjalistów wykorzystują wiele dostępnych źródeł, które pozwolą im znaleźć idealnego kandydata. Uzupełniając swój profil pamiętaj, by zamieścić w nim wszelkie ważne informacje dotyczące twojego życia zawodowego i naukowego. Nie pomijaj opisu zakresu swoich obowiązków na danym stanowisku, dzięki którym pokażesz spektrum zadań, z którymi miałeś do czynienia. Oczywiście Twoją wizytówką jest także CV, które przesyłasz na konkretne stanowisko. Warto pamiętać o tym, że CV powinno być czytelne i klarowne. Nie może w nim zabraknąć ważnych informacji w szczególności aktualnej klauzuli. Jeżeli chcesz zamieścić swoje zdjęcie (które nie jest obligatoryjne – Kodeks Pracy nie określa obowiązku zamieszczania go), zwróć szczególną uwagę na to by było ono biznesowe. CV to dokument, który powinien przedstawiać się jak najbardziej profesjonalnie, dlatego pamiętaj by forma była odpowiednia do aplikowanego stanowiska.

Rozmowy rekrutacyjne, to także okazja do wyniesienia cennego doświadczenia. Warto odpowiednio przygotować się do każdej z nich. Z doświadczenia wiem, że rozmowa ta nie musi być stresująca. Specjaliści HR są bardzo sympatyczni i otwarci, dlatego nie obawiaj się. Atmosfera na rozmowie zależy nie tylko od nich ale także od Ciebie, dlatego pamiętaj, że uśmiech i dobre nastawienie to podstawa sukcesu. Rozmawiając z rekruterami pamiętaj o kilku zasadach. Po pierwsze – utrzymuj kontakt wzrokowy, dzięki temu osoba, która prowadzi z Tobą wywiad wie, że to co mówisz jest wiarygodne i rzetelne. Po drugie – pamiętaj o dobrej prezencji. Rekruterzy znają Twoje doświadczenie zawodowe z przesłanego CV, gdy dopytują Cię o ważne dla nich aspekty, pamiętaj by odpowiadać szczegółowo na zadane pytanie. Odpowiadaj wprost i nie unikaj trudnych pytań, warto pokazać się z jak najlepszej strony. Często podczas rozmowy rekrutacyjnej, możesz spotkać się z różnymi testami, które pozwolą Ci sprawdzić swoja wiedzę. Pamiętaj, że osoba prowadząca rozmowę rekrutacyjną nie może zadawać Ci pytań bardzo osobistych . Pamiętaj o swoich prawach jakie Ci przysługują, upewnij się, że rozmowa kwalifikacyjna przeprowadzona jest w sposób profesjonalny. Również ty możesz udzielić rekruterowi profesjonalnego feedbacku lub poprosić o niego, po odbytej rozmowie rekrutacyjnej w kontekście swojej własnej kandydatury.

Podnoszenie swoich kwalifikacji poprzez zdobywanie certyfikatów i szkoleń, to ostatnia wskazówka od Ducha Świąt Teraźniejszych. Pamiętaj, że to co zdobędziesz dziś zaowocuje jutro. Spoglądając na współczesny rynek pracy, widzimy jak ważny jest dla pracodawcy język obcy. Nauka języka angielskiego jest już czymś oczywistym, dlatego ważna jest znajomość innego dodatkowego języka. W ofertach pracy m.in. dla inżynierów w branży motoryzacyjnej możesz spotkać się z wymogiem znajomości języka niemieckiego. Może właśnie dlatego Twoim nowym postanowieniem noworocznym będzie nauka tego języka?

Nadejście nowego roku to odpowiedni czas na zmiany. Zastanów się co przyniósł Ci kończący się rok i wyciągnij z niego wnioski. Analizując swoje doświadczenie, sytuacje w pracy czy też osobiste przeżycia, będziesz wstanie stwierdzić czego oczekujesz od zbliżającego się nowego roku. Razem z Duchem Przyszłych Świąt postaw sobie cele zawodowe i osobiste.

Na początku warto zastanowić się jakim człowiekiem jesteś. Czy potrafisz w pracy zadbać o swoich współpracowników. Pytanie nie należy do łatwych, ponieważ każdy z nas jest inny i ceni inne wartości. Zbliżają się święta, a to najlepszy czas by zadbać o relacje ze swoimi znajomymi z pracy. Widzimy ich każdego dnia, często wymieniamy się z nimi poglądami oraz rozwiązujemy wspólne problemy. Nie zawsze jednak zdarzają się dobre dni. Warto wtedy pamiętać o pozytywnym nastawieniu i poczuciu humoru, które rozluźnią atmosferę między wami.

Wraz z nadejściem nowego roku zacznij planować swoją karierę zawodową. Zastanów się czy stanowisko, które obecnie zajmujesz przynosi Ci satysfakcję. Może czegoś Ci brakuje, o czym zawsze marzyłeś. Pamiętaj, że praca nie musi być nudna. Warto uwierzyć w swoje możliwości i zacząć na nowo zacząć realizować swoje cele. Często spotykają mnie sytuacje w których znajomi idąc do swojej pierwszej pracy zostają tam, bojąc się tego co ich czeka w innym zupełnie nowym środowisku. Pamiętaj, że warto zmienić takie nastawienie, zorientować się na poznawanie nowych technologii, które obecnie wchodzą na rynek, a których brak znajomości może wykluczyć Cię w przyszłości do podjęcia nowej pracy w innej renomowanej firmie. Planując swoją karierę zawodową, skorzystaj ze spotkań z Expertami rynku pracy, którzy pomogą Ci zaplanować kolejne kroki rozwoju zawodowego, pokażą możliwości rynkowe, omówią trendy, które rządzą współczesnymi firmami oraz inne interesujące Cię zagadnienia.

Opowieść Wigilijna ze świata HR jest wskazówką dla Ciebie na nowy rok. Wspominając Trzy Duchy Świąt zastanów się nad rozwojem kariery. Pamiętaj, że budowanie swojej marki, doświadczenia i umiejętności jest niezwykle ważne dla HR-owców, dlatego już dziś, po przeczytaniu tego artykułu, zaplanuj swoje cele na najbliższe miesiące. Jeżeli potrzebujesz pomocy, chętnie pomożemy Ci przygotować się na nowe wyzwania. Nasi Experci posiadają ogromne doświadczenie i z przyjemnością odpowiedzą na Twoje pytania. Firma Inter.Expert może stać się Twoim „Duchem Przyszłych Świąt”.

Katarzyna Ślęzak